DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 07.10.2009 16:13:51 

Exotické dřevo

 

Exotické dřeviny z velké většiny nemají strukturální kresbu. Vykazují však větší odolnost, tvrdost a objemovou stálost. Tyto vlastnosti jsou dány hustší molekulární strukturou dřeva, což znamená vyšší měrnou hmotnost, cca 2000 kg/m3.

Exotické dřeviny se dovážejí ze tří hlavních oblastí Afriky, Jižní Ameriky a jihovýchodní Asie. Pojďme si proto představit alespoň nejznámější zástupce exotických dřevin používaných na podlahy. 

 

TEAK
Nejprodávanější dřevinou na podlahy je jednoznačně teak. Ve světě existuje několik oblastí jeho výskytu – Indie, Barma, Thajsko, Indonésie. V tropických oblastech je velmi rozšířené plantážové pěstování. Strom dosahuje výšek až 4,5m.
Teak nabízí široké rozpětí odstínů (od tmavě hnědé až po zlatavě žlutou s typickými černými minerálními pruhy).Letokruhy bývají rovné, někdy vlnité. Barva i kresba dřeva je vždy ovlivněna oblastí, ve které vyrostlo.
Dřevina je velice odolná a objemově stálá, nepodléhá plísním, houbám ani mravencům. Dutá vlákna teaku jsou obalena mastnými kyselinami, které slouží jako dokonalá impregnace, a proto není nutné podlahu impregnovat uměle. Teakové dřevo můžeme bez obav použít i v extrémně vlhkých prostorách koupelen, kuchyní nebo kolem bazénů. Jako povrchová úprava se hodí olej či vosk, který zvýrazní její přirozenou strukturu.

MERBAU
Merbau patří do flóry jihovýchodní Asie a vyskytuje se v mnoha podobách. Nejrozšířenější druh je laděn do hnědé s nádechem do červena, někdy i oranžova, ale najdeme také různě tmavé odstíny hnědé. Často merbau mají v pórech žlutý prach, po kterém vznikají po technickém zpracování dřeviny zlatavá místa. Jedná se o tvrdší dřevo, jedno z nejstabilnějších na světě.

KEMPAS
Kempas je další z dřevin jihovýchodní Asie. Jde o velice tvrdé načervenalé dřevo, často používané jako podlahová dřevina především na dálném východě. Nyní kempas získává stále větší oblibu i u nás.

WENGE
Wenge patří mezi nejcennější africké dřeviny, opravdový vyslanec černého kontinentu. Jeho vzhled je elegantní, při tom tvrdý a odolný s hlubokým, temným zbarvením od tmavošedé až téměř do černé. Je tak charakteristický, že ho nelze ničím nahradit.

JATOBA
Brazilská třešeň, charakteristická svou krásnou červenou barvou, roste v oblastech Jižní a Střední Ameriky. Je velmi ceněna pro svou tvrdost.

BAMBUS
Přestože bambus není dřevina, jde o velmi tvrdý materiál. Nelze jej však doporučit do vlhkých prostor. Barva může být buď přírodní světlá, nebo tmavá tzv. coffee, které se docílí speciální úpravou. Bambus roste hlavně v jihovýchodní Asii a některé druhy výjimečně v Americe a Africe. Pokud jde o směr stvolů, rozdělujeme bambusové podlahy podle vertikálního a horizontálního uspořádání. Obecně jsou oblíbenější a prodávanější podlahy s vertikálním uspořádáním. 

 IROKO – pochází ze střední a západní Afriky, mahagon, struktura – mahagonová, pruhovitá nebo žilkovitá textura, barva tmavě žlutomedová až hnědě čokoládová, tvrdost jako dub.
                                                                                                                                                                                      DOUSSIE – pochází ze střední a západní Afriky, mahagon, struktura – mahagonově pruhovitá nebo žilkovitá textura, výrazně viditelná, barva tmavě červená až červenohnědá, tvrdost o něco větší než dub.

Další druhy, které se velmi často používají k výrobě podlah: GUATAMBU, TAUARI, IPE/LAPACHO, KEMPAS, BADI, WENGE,KOKOS, HEVEA, PADOUK, MACASSAR, ZEBRANO, PALISANDER, TIGERWOOD atd.

Exotické podlahy mohou být buď masivní, nebo vícevrstvé. U velice drahých materiálů jako je např. macassar je vhodným řešením mikrodýha. Pokládají se celoplošným lepením, nebo plovoucím způsobem, vše záleží na typu podlahy a na způsobu využití.

 Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek